EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Nasze Przedszkole w dniach 28-30 września 2020 roku uczestniczyło w akcji #BE ACTIVE Europejski Tydzień Sportu pod nazwą ,,Move your body- Aktywne Przedszkolaki”. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy Panią Monikę Prawdę – Trenera Fitness z Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC, Pana Michała Bąk – sportowca specjalizującego się w biegach długodystansowych, który w 2019 roku zdobył 3 miejsce w 6 Półmaratonie Marzanny oraz Pana Wojciecha Makowskiego- pływaka, który w 2018 roku wywalczył trzy medale na mistrzostwach Europy stylem grzbietowym i stylem dowolnym. Sportowcy (w trybie zdalnym) wspólnie z wychowawcami grup przygotowali serie ćwiczeń doskonalących motorykę małą, motorykę dużą, koordynacje wzrokowo-ruchową oraz ogólną sprawność ruchową przedszkolaków z wszystkich grup przedszkolnych (grupy 3,4, 5 latków). Przed przystąpieniem do akcji w każdej grupie została przeprowadzona prelekcja dotycząca zdrowego stylu życia, diety dopasowanej do wieku przedszkolaków oraz na temat energii i dobrego samopoczucia jakie dają ćwiczenia sportowe. Pierwszego dnia wychowawcy wraz z Panią Moniką Prawdą (w trybie zdalnym) przeprowadzili zajęcia pod tytułem ,,Aktywność to zdrowie”. Przedszkolaki uczestniczyły w rozmowie dotyczącej zdrowego trybu życia, poznały prace Instruktora fitness oraz wykonywały ćwiczenia gimnastyczne zaprezentowane przez Panią Monikę. Drugiego dnia, we współpracy z Panem Michałem Bąkiem odbyły się ćwiczenia doskonalące ogólną sprawność ruchową. Dzieci zobaczyły jak wygląda rozgrzewka prawdziwego biegacza oraz wykonały ćwiczenia zaprezentowane przez Pana Michała. Wykonały również ćwiczenia dodatkowe przygotowane przez wychowawców grup (tor przeszkód, przewroty boczne, przenoszenie drobnych ciężarów, ćwiczenia na równowagę za pomocą woreczków, zabawy z szarfami, przechodzenie w tunelu, wyścigi z pachołkami, zabawy z matą edukacyjną itp.). Dowiedziały się co oznacza stwierdzenie „zdrowe współzawodnictwo” oraz co oznaczają w sportowym języku ,,zwycięstwo i porażka”. Trzeciego dnia zajęcia (zdalne) poprowadził Pan Wojciech Makowski. Dzieci poznały jak wygląda życie prawdziwego pływaka oraz wykonały ćwiczenia przez niego przygotowane. Dowiedziały się, że nigdy nie należy rezygnować ze swoich marzeń i zawsze powinno się wierzyć w siebie i własne możliwości, bo dzięki temu jest się w stanie osiągnąć wszystko i spełnić marzenia.
Ewa Kukulska