EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

W dniach 23-30 września 2019 roku Samorządowe Publiczne Przedszkole w Strawczynie przyłączyło się do akcji pt.: „Europejski Tydzień Sportu”, którego głównym celem było zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, ale też integrowanie się grup przedszkolnych, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacanie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo. Nasze działania zostały zgłoszone na stronie ETS pt.: „Sportowcem być”.

Pierwszego dnia nauczyciele z poszczególnych pięciu grup przeprowadzili zajęcia pod nazwą “Ruch to zdrowie”. Dzieci wysłuchały pogadanki o potrzebie ruchu w codziennym życiu oraz uczestniczyły w zabawach wspomagających sprawność ruchową.

Drugiego dnia we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie odbył się wyjazd na stadion piłkarski przy Centrum Rekreacyjno Sportowym w Strawczynku, który okazał się bardzo silnym przeżyciem dla naszych podopiecznych. Na wszystkich buziach malowało się zaciekawienie, a w małych serduszkach obudziła się duma. Spotkaliśmy się ze znanym sportowcem Łukaszem Woźniakiem mieszkańcem gminy Strawczyn. Opowiedział on o swoich sukcesach (pokazał naszym wychowankom swoje medale). Zachęcał dzieci do uwierzenia we własne siły i dążenia do wyznaczonych sobie celów. Dzieci uczestniczyły w rozgrzewce oraz we wspólnym biegu po bieżni wokół stadionu.

Trzeci dzień to “Gimnastyka dla smyka”. Nasi wychowankowie brali udział w zajęciach odbywających się metodą stacyjną, gdzie w każdej sali wykonywali inne aktywności ruchowe (I-zabawy z liną ,II-z woreczkami, III-zabawy ruchowe z  muzyką, IV-tor przeszkód, V-zabawy z chustą animacyjną).

Dzień czwarty to połączenie aktywności ruchowych z obchodami Europejskiego Dnia Języków ObcychEuropean Day of Languages. Nauczyciele grup chcieli ukazać różnorodność językową różnych państw. Dominował  jednak język angielski. Nauczyciele przygotowali zajęcia,  gdzie polecenia gimnastyczne oraz zabawy ruchowe przy muzyce wypowiadane były w języku angielskim. Nasza przedszkolna  podróż po Europie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz wrażeń.

Na zakończenie Europejskiego Tygodnia Sportu spotkaliśmy się z przedszkolnym dietetykiem panią Justyną Robak, która układa dla dzieci codziennie zdrowe zbilansowane posiłki. Pani dietetyk zapoznała dzieci z piramidą żywienia, wysłuchała propozycji przedszkolaków na zdrowe i lubiane przez nich posiłki. Zachęciła dzieci do zjadania wszystkich zdrowych produktów, po których będą mieli siłę do codziennych aktywności fizycznych i wspaniałej zabawy. Dzieci wybrały się również na spacer- rajd po lesie.

Po realizacji wszystkich aktywności koordynatorzy powyższych wydarzeń p. Olga Jas-Adamczyk, Angelika Liwocha i Agnieszka Szcześniak w porozumieniu z panią dyrektor Agnieszką Mulik podjęły decyzję o zgłoszeniu naszych działań do ogólnopolskiego konkursu pt.: „#BeActiv w szkole i przedszkolu -Europejski Tydzień Sportu 2019” organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu 2019. W zmaganiach konkursowych brały udział placówki oświatowe z całej Polski.

Nasze działania zostały dostrzeżone a Samorządowe Publiczne Przedszkole znalazło się w gronie 10 zwycięzców konkursu  wygrywając nagrodę główną w wysokości 500 złotych. Nagroda zostanie przeznaczona na zakup sprzętu sportowego do naszego przedszkola zgodnie z regulaminem konkursu. Relacja z powyższych działań będzie zamieszczona na stronie internetowej przedszkola oraz fanpage’u.

Serdecznie dziękujemy wszystkim małym sportowcom, gronu pedagogicznemu oraz gościom, którzy wsparli nas w organizacji wymienionych wydarzeń.

Agnieszka Szcześniak

Angelika Liwocha

Olga Jas-Adamczyk

plakat promujący nasze wydarzenie tutaj

relacja z wydarzenia na stadionie tutaj

relacja z działań w przedszkolu tutaj

relacja na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach tutaj

informacja o wynikach konkursu „#BeActiv w szkole i przedszkolu -Europejski Tydzień Sportu 2019” tutaj

relacja z przebiegu wręczenia nagród w konkursie tutaj oraz tutaj

artykuł w gazecie tutaj

A oto kilka zdjęć z uroczystego wręczenia nagród podczas podsumowującej Gali Europejskiego Tygodnia Sportu, która odbyła się 10.10.2019 r. w Warszawie.