Wielkanocne warsztaty

Tradycyjnie jak co roku przed świętami wielkanocnymi organizujemy w naszym przedszkolu warsztaty, na których rodzice z dziećmi przygotowują ozdoby na świąteczne stoły. Ty razem dzieci z Mądrych sówek oraz Misiów spotkała się ze swoimi rodzicami i babciami w celu przygotowania wielkanocnych palm oraz stroików. Dzieci ozdabiały jajka bibułkami oraz pomagały w przygotowaniu gałązek i ozdób.

Zdjęcia przedstawiają rodziców z dziećmi biorących udział w warsztatach wielkanocnych.

Konkurs na stroik wielkanocny

Dnia 14 kwietnia 2025 r. w Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Strawczynie odbył się Gminny konkurs plastyczno–techniczny pt.: ”Stroik Wielkanocny”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci przedszkolnych i ich rodziców z terenu naszej gminy. Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych oraz wspólne spędzenie czasu wolnego dziecka z rodzicem w kreatywny sposób. Wykonane prace wzbudziły zachwyt i podziw oceniających. Po długich i niezwykle trudnych obradach Jury wyłoniło laureatów:

I miejsce zajęła Amelia Borowska wraz tatą ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku,

II miejsce zajął Jan Zapała wraz z mamą ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Chełmcach,

III miejsce zajęła Iga Daniel wraz z mamą ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Korczynie.

Przyznano również dwa wyróżnienia, które trafiły do: Juli Mróz z Publicznego Przedszkola w Promniku oraz Jana Gołdy ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Rudzie Strawczyńskiej. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Natomiast sponsorem nagród dla rodziców, w postaci 7-dniowego karnetu był klub fitness i siłownia Xtreme fitness Gyms w Kielcach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności.

Beata Sobieraj, Iwona Grela

Uczestnicy konkursu „Stroik wielkanocny”.

Dzień marchewki

Dzień marchewki w naszym przedszkolu to doskonała okazja do zapoznania się z tym warzywem trochę bliżej. W ten dzień królowała marchewka. Przedszkolaki z Mądrych sów i Misiów poprzez zajęcia poznały walory zdrowotne warzywa. Porównywały wygląd, smak oraz zapach marchewek. Dzieci utrwalały przeliczanie za pomocą marchewek. Przedszkolaki degustowały pyszny sok z marchewek, który same przygotowały.

Dzieci z grupy Mądre sowy oraz Misie świętujące dzień marchewki.

Wizyta nauczycielek z C.R.A Campos Castellanos w Hiszpanii

W dniach 24-28 marca 2025 roku nauczycielki z Hiszpanii odwiedziły nasze przedszkole w ramach programu Erasmus+. Celem wizyty była obserwacja zajęć, które realizujemy oraz zapoznanie się z metodami nauczania stosowanymi w Polsce. Vanesa i Irene z C.R.A Campos Castellanos miały okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach i zobaczyć, m.in. jak wykorzystujemy nowoczesne technologie w edukacji.

W trakcie wizyty, nauczycielki obserwowały zajęcia z nauki programowania i kodowania, które odbywały się z użyciem różnych robotów edukacyjnych. Zajęcia te były doskonałym przykładem wykorzystania innowacyjnych narzędzi w nauczaniu przedmiotów ścisłych i rozwijaniu kompetencji cyfrowych dzieci. Zajęcia muzyczne również przyciągnęły uwagę gości, którzy docenili integrację muzyki z technologią oraz kreatywne podejście do nauczania dzieci.

Obserwowały także naukę języka angielskiego, podczas których wykorzystywane były różnorodne pomoce dydaktyczne, w tym narzędzia ICT, wspomagające rozwój językowy uczniów i angażujące ich w interaktywną naukę.

Podczas wizyty nauczycielki uczestniczyły również w obchodach 20-lecia programu eTwinning, który promuje współpracę szkół w Europie. Było to doskonałe wydarzenie, zwłaszcza, że realizujemy wspólnie projekt eTwinning „The wonderful world of Roald Dahl”. Dodatkowo, goście uczestniczyli w konferencji na temat programu Erasmus+, zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, gdzie mieli okazję posłuchać wykładów, wymienić się doświadczeniami z innymi nauczycielami i poznać najnowsze inicjatywy w ramach tego programu.

Po południu, nauczycielki miały czas na poznawanie regionu i zanurzenie się w polskiej kulturze oraz tradycjach. Zwiedzały okolicę, odkrywając jej historię, zabytki i charakterystyczne elementy polskiego dziedzictwa. Był to także doskonały moment, by zbliżyć się do polskiej gościnności i obyczajów.

Wizyta nauczycielek z Hiszpanii była owocnym doświadczeniem, które pozwoliło na wymianę pomysłów oraz pogłębienie współpracy międzynarodowej. Goście wyrazili swoje uznanie dla innowacyjnych metod nauczania, jak również dla gościnności i zaangażowania społeczności przedszkolnej.

Dzień szczęścia

Grupa Misie z Samorządowego Publicznego Przedszkola w Strawczynie w lutym i marcu realizowała projekt eTwinning pt.: „International Day of Happiness at My Kindergarten” we współpracy z przedszkolami z Grecji, Rumunii, Bułgarii, Estonii, Turcji oraz Litwy. Dzieci kształtując kompetencje obywatelskie wspólnie głosowały nad swoimi pomysłami na spędzenie tego dnia. Przedszkolaki zostały zapoznane z symbolami szczęścia z innych krajów oraz z Polski. Misie wykonały swoje logo do projektu oraz kalendarz, który pomagał dzieciom odliczać czas do dnia szczęścia. Dzieci udzielały odpowiedzi na zadane w ankiecie pytania dotyczące tego co daje szczęście oraz z jakim kolorem kojarzy się im to uczucie. W wyniku tego głosowania podczas dnia szczęścia dzieci przyszły ubrane na kolor żółty oraz wykonały słodkie lizaki i podkowę – znany symbol szczęścia. Na koniec projektu wszyscy uczestnicy spotkali się podczas video-konferencji, która podsumowała realizację projektu.

Zdjęcia przedstawiają grupę Misie podczas obchodów dnia szczęścia.

Dzień Słońca

Grupa Mądre sówki w marcu świętowała dzień słońca. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej gwiazdy oraz odkryły dlaczego jest ona taka ważna w życiu człowieka. Sówki wykonały grupową pracę plastyczną kształtując umiejętność współpracy w zespole.

Zdjęcia przedstawiają dzień Słońca w grupie Madre sówki.

Dzień motyla

W marcu Zwinne wiewiórki i Smerfy świętowały dzień motyla. Przedszkolaki poznały cykl życiowy motyli, układały puzzle oraz wesoło tańczyły taniec motyli do muzyki. Dzieci utrwalały znajomość figur geometrycznych i kształtowały umiejętności współpracy podczas układania owadów z kolorowych kształtów.

Zdjęcia przedstawiają dzień motyla w grupach Zwinne wiewiórki oraz Smerfy.

Dzień matematyki – warsztaty z rodzicami

„Ruch, muzyka, matematyka” – to temat pierwszych warsztatów zorganizowanych w Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Strawczynie dla dzieci i ich rodziców.  Zajęcia miały na celu przekazanie wiedzy jak wspierać rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci łącząc zabawę, rytm i ruch. Warsztaty to przede wszystkim dobra zabawa oraz zachęcenie rodziców do wspólnego spędzania wolnego czasu ze swoimi dziećmi, podpowiadając proste i lubiane przez dzieci zabawy.

W pierwszej części wykorzystaliśmy ruch i muzykę, aby ułatwić dzieciom rozumienie pojęć matematycznych. Dzieci nabrały pewności siebie, doświadczyły co to współpraca, zobaczyły rodzica, który świetnie bawi się razem z nim. Podczas zabaw wykorzystaliśmy kubeczki i patyczki do wystukiwania rytmicznych dźwięków przy muzyce, następnie układaliśmy na podłodze z patyczków figury geometryczne i wieże z kubeczków.

W kolejnej części warsztatów dzieci wspólnie z rodzicami wykonywali zadania przemieszczając się po sali od stacji do stacji. Nie mogło też zabraknąć freblowskich korali matematycznych, których używaliśmy nie tylko do liczenia, ale również do masażyków.

Serdecznie dziękujemy rodzicom i ich dzieciom za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu: “Na zabawę czas! Bądźmy razem”.

Małgorzata Włodarczyk

Zdjęcia przedstawiają dzień matematyki i warsztaty z rodzicami.

Dzień świętego Patryka

Grupy Zwinne wiewiórki i Misie obchodziły dzień świętego Patryka. Dzieci poznały historię oraz kraj w którym żył święty Patryk. Odkryły symbole i tradycje związane z obchodzeniem święta w Irlandii. Zagrały w grę tropiącą skarb ukryty przez skrzata. W ramach dwujęzycznych zajęć dzieci zapoznały się z filmem edukacyjnym „BABO the Dragon – Saint Patrick’s Day’s”.

Zdjęcia przedstawiają dzień Świętego Patryka w grupie Zwinne wiewiórki i Misie.