Nasze uprawy roślin

Jak wiemy marzec przynosi nam wiosnę. Aby zagościła powoli w naszych salach dzieci przygotowały małe uprawy roślin. Na zajęciach dowiedziały się czego rośliny potrzebują do zdrowego wzrostu, a potem zasiały oraz zasadziły kwiaty, cebulki oraz rzeżuchę, które teraz będą ozdabiały nasze sale.

Dzień kosmosu

W grupie Misie w marcu świętowaliśmy dzień kosmosu. Misiaki poznawały planety Układu Słonecznego. Rakietą wyruszyły w podróż po kosmosie i przeliczały asteroidy i skały księżycowe. Dzieci oglądały gwiazdy, które wyświetlał projektor gwiazd przyniesiony przez małego eksperta. Podczas wielu zabaw badawczych inspirowanych metodą Marii Montesorii przedszkolaki poznały historie powstania wszechświata.

Dzień kobiet

W Samorządowych Publicznym Przedszkolu w Strawczynie 8 marca świętowaliśmy dzień kobiet. Poniżej zdjęcia z naszych zabaw i wyjazdów.

Projekt „Europa i ja”

Grupa Smerfów od 04.03. do 08.03. realizowała Ogólnopolski Projekt „Europa i ja”. Przedszkolaki w ramach zamierzonych działań poznawały Hiszpanię. Cele projektu zbiegły się z wizytą gości z Hiszpanii Any i Natalii, które odwiedziły naszą Placówkę w ramach programu Erasmus+. Dzieci poznały symbole narodowe Hiszpanii, liczebniki i kolory w języku hiszpańskim, kuchnię hiszpańską, sławnych Hiszpanów. Szczególnie spodobały im się informacje na temat drużyn piłki nożnej. Przedszkolaki wykonały pocztówkę dla szkoły organizującej projekt, która później wysłały pocztą.

Koncert muzyczny

W marcu do naszego przedszkola zawitali muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach z koncertem kameralnym pod tytułem „Wierszowanki, rymowanki”.

Znane dzieciom wiersze i piosenki Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy w ciekawych aranżacjach dostarczyły dzieciom wielu wzruszeń oraz muzycznych zaskoczeń. Razem z muzykami śpiewali oni „Kaczkę dziwaczkę”, „Dzik jest dziki” oraz „Idzie Grześ przez wieś”.

Dzień dinozaura

W lutym nie brakuje ciekawych dni tematycznych. Jednym z takich dni jest dzień dinozaura. Przedszkolaki bardzo fascynuje świat tych wymarłych gadów. W każdej grupie znalazł się dziecięcy ekspert, który znał ciekawostki o dinozaurach i chętnie dzielił się wiedzą z innymi. Dzieci przeliczały, klasyfikowały oraz rysowały i kolorowały dinozaury. Próbowały wyhodować małe dinusie z jajka. Zapoznały się z pracą paleontologa, oraz prowadziły małe wykopaliska. Dzień dinozaura był doskonałą okazja do przeprowadzenia eksperymentu badawczego pokazującego dzieciom wybuch wulkanu. Jedną grupę odwiedził nawet nasz przyjaciel Dinuś.

Dzień niedźwiedzia polarnego

W tym roku grupa Zwinne wiewiórki świętowała dzień niedźwiedzia polarnego. To była doskonała okazja do kształtowania kompetencji cyfrowych przedszkolaków. Dodatkowo dzieci poznały zwyczaje niedźwiedzi i innych zwierząt zamieszkujących zimne krainy naszej planety.

Zwinne wiewiórki

Dzień kota

W lutym w przedszkolu świętowaliśmy dzień kota. Okazało się, że koty to ulubione zwierzęta dzieci z naszego przedszkola. Przedszkolaki przeliczały koty na płotkach, opisywały swoje domowe zwierzęta oraz śpiewały kotkowym pluszakom ulubione piosenki. Zabawy ruchowe z muzyką i maskami myszek były ulubionym momentem tego dnia.

Eksperci z wizytą w przedszkolu

„Poznajemy zawody naszych rodziców” – projekt pod taką nazwą realizowała grupa „Mądre Sówki”. Przez dwa tygodnie z przedszkolakami  spotkali się: stomatolog, budowlaniec, mechanik samochodowy, krawcowa i projektantka mody, ratownik medyczny oraz teleinformatyk.

Marta Picheta

Walentynkowe rozmowy o emocjach.

W walentynki w grupie Smerfy i Mądre sówki rozmawialiśmy o emocjach. Dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na to, czy emocje to ważna część naszego życia i czy są potrzebne. Przedszkolaki słuchały opowiadania o Gniewnym Antosiu i szukały sposobów na to jak poradzić sobie z trudnymi uczuciami. Tworzyliśmy serduszko przyjaźni i bawiliśmy się wesoło z muzyką. W walentynkowym kinie szukaliśmy sposobów na smutek. Dzieci rozwijały swoje zmysły kreśląc serca w piance do golenia, a świetlne pudełko i uspokajająca muzyka z króliczka Alilo pokazywały ciekawe sposoby na relaksację i wycieszenie się po dniu pełnym atrakcji.