Nauczanie dwujęzyczne

Nasze przedszkole podejmuje szereg innowacji. Wszystko z myślą o naszych wychowankach, ich jak najlepszym rozwoju.

O działaniach podejmowanych w ramach nauczania dwujęzycznego.

Posługiwanie się językiem obcym staje się wymogiem naszych czasów. Uważamy, że doskonałą odpowiedzią na to wyzwanie jest stosowanie w pracy z dziećmi elementów dwujęzyczności.

W marcu 2021 roku pojawili się u nas reporterzy TVP 3 Kielce. Rozmawialiśmy o tym, jak uczyć przedszkolaki języka obcego. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem: https://kielce.tvp.pl/52955119/swietokrzyski-zespol-innowatorow-dwujezycznosci-od-przedszkola-po-liceum

Reportaż ukazał się również w Teleexpressie

Świętokrzyski Zespół Innowatorów Dwujęzyczności w Teleexpress.

Pod koniec 2021 roku, w czasopiśmie „Inspiracje” wydawanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, ukazał się artykuł autorstwa pani Dominiki Wilk na temat dwujęzycznego nauczania w naszym przedszkolu oraz o projekcie „Second Soul – learning a second language at an early age” współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Link do czasopisma -> Inspiracje 2021_nr 3-4.pdf (scdn.pl)

Artykuł w „Inspiracjach” – zrzut ekranu.

Program Powszechnej Dwujęzyczności

Jednym ze sposobów realizacji dwujęzyczności w naszym przedszkolu jest udział grup przedszkolnych w projektach i programach dwujęzycznych. W minionym roku szkolnym przedszkolaki brały udział w Programie Powszechnej Dwujęzyczności Bilingual Fulture. Program jest jednym z elementów Projektu Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki prowadzonego przez Świetokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Celem programu było propagowanie wiedzy o dwujęzyczności oraz jej korzyściach dla dzieci oraz dla wszystkich zaangażowanych w proces edukacyjny przedszkolaków od najmłodszych lat. Język angielski był wplatany w trakcie codziennych czynności dzieci, które w sposób naturalny w zabawie, nawet o tym nie wiedząc przyswajały wiedzę. W linku poniżej zapraszamy na krótką relację z tego, jak grupa Misiów bawiła się z naszymi małymi przyjaciółmi z programu: dwujęzyczność w grupie Misie.