W MAGICZNYM ŚWIECIE KSIĄŻEK…

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, do której dołączyło również nasze przedszkole, dzieci z Samorządowego Publicznego Przedszkola w Strawczynie w lipcu  gościły w gminnej bibliotece.  Kampania społeczna została zapoczątkowana przez fundację „ABCXXL- Cała Polska czyta dzieciom” w 2001 roku , a jej główną ideą  jest przybliżenie i uświadomienie jak wielkie znaczenie ma codzienne głośne czytanie dzieciom.

Przedszkolaki „przejechały pociągiem” między bibliotecznymi półkami i poznały zasady funkcjonowania biblioteki. Oczywiście nie obyło się bez czytania książek. Dzieci wysłuchały ciekawego opowiadania pt.: „Wakacje Kamilki”, czytanego przez jednego z opiekunów, a następnie pouczającego wiersza „ Kogutek Ziutek i gąska  Lutka” czytanego przez panią bibliotekarkę Halinę Snoch. Dla części z dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Po powrocie do przedszkola okazały ogromną radość  z poznania tak magicznego dla nich miejsca. Chętnie obiecały również swoim paniom, że poproszą rodziców i staną się częstymi gośćmi w tutejszej bibliotece.

A my apelujemy do rodziców: głośne czytanie jest bardzo ważne dla harmonijnego i wszechstronnego rozwoju waszego dziecka. Przede wszystkim buduje poczucie własnej wartości, rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację i pamięć. Jest to także forma spędzania wolnego czasu z własnym dzieckiem, czasem jedyna w ciągu dnia. A zatem czytajmy dziecku przez 10 minut dziennie. Codziennie!!! Gorąco zachęcamy.

 

Iwona Grela

Olga Jas- Adamczyk