#Wyjątkowa skarpetka

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowiono w 2005r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012r. patronat ad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data ta nie jest przypadkowa ponieważ, wada genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu – stąd 21 marca. Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

W geście solidarności z chorymi nasze przedszkole przyłączyło się do akcji organizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie pod hasłem: „Wyjątkowa skarpetka”, w której zadaniem było wykonanie przez dzieci dowolną techniką (kredki, farby, wyklejanki) skarpetki i zmierzenie „ile kilometrów” ma sznurek „Wyjątkowych skarpetek”. Nasz sznurek ma 10, 50 metra długości. Prace dzieci możecie Państwo podziwiać w holu przedszkola.

Ewa Wawrzeńczyk