BIAŁO i CZERWONO, czyli o tym, jak Nasz Kraj uwolniono

            Rok 2018 to rok wyjątkowy, który przypomina nam radosny moment odzyskania niepodległości. To jedna z najważniejszych dat zapisanych na kartach historii naszej Ojczyzny. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.

Jednym z działań, jakie zostały podjęte w związku z obchodami 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości było zorganizowanie przez współpracujące ze sobą przedszkola z obszaru gminy Strawczyn oraz z gminy miasta Kielce konkursu plastycznego „BIAŁO i CZERWONO czyli o tym, jak nasz kraj uwolniono”. Sam pomysł konkursu poprzedził projekt, który został założony na platformie eTwinning podczas szkolenia w Wieniawie. Samo przedsięwzięcie jest niezwykle innowacyjne, bo połączyło partnerów projektu czyli nauczycieli przy współtworzeniu przestrzeni konkursowej za pośrednictwem mediów elektronicznych, m. in. platformy eTwinning i TwinSpace. Przedsięwzięcie poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych dzieciom i nauczycielom z województwa świętokrzyskiego poprzez realizację projektów krajowych i międzynarodowych.

            Na zaproszenie odpowiedziało 26 nauczycieli i 32 przedszkolaków z 15 placówek. Prace konkursowe wykonane były różną techniką i przy użyciu wielu materiałów, takich jak: ścinki tkanin, styropian, nakrętki, papier, bibuła, farba, kredki, plastelina, kolorowe piórka, ryż, pianka, słoma.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 18 grudnia 2018 r. w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach dzięki uprzejmości Pani Dyrektor dr hab. Katarzyny Ziołowicz prof. UJK. Tam dziecięce dzieła sztuki znalazły miejsce na specjalnie przygotowanej ekspozycji. Ponadto dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez studentów ISP pod opieką Pani dr Izabeli Żuławnik. Nauczyciele zaś wzięli udział w szkoleniu „Program eTwinning jako narzędzie realizacji projektów międzynarodowych” prowadzonych przez Panią Izabelę Krzak – Borkowską, Świętokrzyskiego Ambasadora eTwinning i konsultanta Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Jury, w którego skład wchodzili profesorowie i studenci ISP oraz dyrektorzy placówek organizujących konkurs przyznali 3 miejsca w dwóch kategoriach wiekowych (3-4 – latki i 5-6- latki): I miejsce – Nadia Foks i Martyna Kosińska, II miejsce – Albert Wolder i Filip Statuch, III miejsce – Helena Grzegorczyk i Kornelia Zieja. Nauczyciele również wybrali najlepszą ich zdaniem pracę, a jej autorce – Martynie Kosińskiej przyznano nagrodę specjalną. Dyplomy i upominki wręczali: Dorota Skalska, Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3 im. R. Crusoe w Kielcach, Agnieszka Mulik, Dyrektor Samorządowego Publicznego Przedszkola w Strawczynie oraz Maciej Barański z Wydawnictwa Dwukropek i MAC Edukacja. Zwycięzcy otrzymali m.in.: klocki magnetyczne, grę planszową, książki, kalendarze, kredki, farby, podwójne zaproszenia na koncert, zaproszenia do bawialni, zaproszenie na warsztaty edukacyjne w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Nagrody ufundowali: Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach, Grupa MAC S.A., Muzeum Narodowe w Kielcach, Raj Urwisa, Bliżej Przedszkola, Kawiarnia familijna „Kawka Zabawka”, Akademia Kreatywności, Alilo, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Krajowe Biuro eTwinning.

Wszystkim partnerom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu. Zachęcamy do udziału w projektach krajowych i międzynarodowych, a także w szkoleniach poprzez eTwinning. Mamy nadzieję na współpracę przy realizacji kolejnych przedsięwzięć.

Założycielki projektu

Anna Wilczyńska – PS nr 3 im. R. Crusoe w Kielcach

Dominika Wilk – SPP w Strawczynie

Milena Chlewicka – Akademia Kreatywności w Kielcach