Mali wielcy odkrywcy

W tym roku szkolnym grupa Brykających tygrysków brała udział w programie Mali wielcy odkrywcy zorganizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Fundacja dostarczyła nauczycielom prowadzącym program oraz dzieciom Pudełko naukowe, które zawierało wszystkie potrzebne przedmioty do zorganizowania zabaw badawczych i eksperymentów. Tegoroczna edycja skupiała się na trzech zagadnieniach:

1) Wynalazek kołem się toczy;

2) Kuchenne eksperymenty;

3) Właściwości powietrza.

Obejrzyjcie z nami krótka relację w aplikacji Sway tutaj.

Po otwarciu Swaya, kolejne stosy zdjęć otwierają się po kliknięciu strzałki.

Olga Jas-Adamczyk

Dzień dziecka

W tym roku świętowaliśmy dzień dziecka kilka dni. Panie z pomocą rodziców przygotowały dla dzieci mnóstwo atrakcji i ciekawych zajęć, wliczając w to pikniki pod chmurkami, maszyny do robienia baniek, mega bańki, brokatowe tatuaże, lody oraz wycieczki po najbliższej okolicy przedszkola.

Dzień Dziecka to dzień bardzo radosny dla wszystkich dzieci. Taki też był dla grupy  „Brykających Tygrysków” z SPP w Strawczynie.  Tego dnia rodzice przygotowali przedszkolakom niespodziankę – piknik w otoczeniu natury. Mamy z „trójki grupowej” zorganizowały Tygryskom fantastyczną  zabawę na świeżym powietrzu. Zadbały również o oprawę muzyczną tego wydarzenia. Jak na piknik przystało nie zabrakło również pysznego, zdrowego jedzenia oraz słodkości. Zwieńczeniem pikniku była profesjonalna sesja fotograficzna wykonana przez jedną z mam. Pogoda dopisywała, więc dzieci bawiły się wspaniale. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały upominki i zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. 

Grupa Zwinne Wiewiórki świętowała ten dzień biorąc udział w wycieczce do Oblęgorka. Tam w cieniu drzew Alei Lipowej na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej dzieci zajadały się pysznymi lodami. A podczas pikniku podziwiały uroki naszego strawczyńskiego zalewu. Obejrzyjcie relacje z tego dnia w linku:

-kliknij tutaj: Zwinne wiewiórki Dzień dziecka, wycieczka.

Dzieci z grupy Smerfy odbyły drugie śniadanie pod chmurką nad zalewem. Misie i Mądre sówki spędziły ten dzień aktywnie na placu przedszkolnym łapiąc bańki mydlane, jedząc lody i hamburgery.

Iwona Grela

Wycieczka Mądrych sówek

31.05.2023 grupa „Mądre Sówki” wybrała się na wycieczkę do Oblęgorka. Przedszkolaki przeszły ścieżką dydaktyczną aż do „Sienkiewiczówki”, gdzie mogły uczestniczyć w zorganizowanych zabawach animacyjnych (puszczanie wielkich baniek, przeciąganie liny, wyścigi), warsztatach plastycznych. Pod okiem instruktora każde dziecko mogło wsiąść na konika i się na nim przejechać. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z kiełbaskami i pieczonym chlebkiem. Po pełnym atrakcji dniu dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola na obiad.

Marta Picheta

Z bajki do bajki

W maju w naszym przedszkolu odbył się kolejny koncert kameralny pt.: „Z bajki do bajki”. Muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach zapoznali dzieci z instrumentami muzycznymi oraz przybliżyli przedszkolakom muzykę, która towarzyszyła ich bohaterom z bajek.

„Mały przedszkolak-wielki patriota”- Gminny Konkurs Recytatorski

27 kwietnia w Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Strawczynie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Mały przedszkolak- wielki patriota”. Celem konkursu było krzewienie wśród dzieci postaw patriotycznych. 

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 10 przedszkolaków (5,6 latków), którzy reprezentowali placówki oświatowe z terenu gminy Strawczyn. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Poziom prezentacji uczestników był bardzo wysoki, dlatego członkowie komisji mieli bardzo trudne zadanie do wykonania. Ostatecznie, po trudnych obradach jury wyłoniło grupę zwycięzców: 

I miejsce– Kobiec Anastazja ( Publiczne Przedszkole w Promniku); 

II miejsce– Jabłoński Oskar ( Publiczne Przedszkole w Promniku); 

III miejsce– Zapała Hanna (Samorządowy Publiczny Punkt Przedszkolny w Korczynie). 

Przyznano również dwa wyróżnienia dla: 

-Krzemińska Ewa (Szkoła Podstawowa w Promniku- oddział przedszkolny); 

-Kundera Hanna (Przedszkole przy Szkole Podstawowej Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie). 

Wszyscy młodzi recytatorzy otrzymali dyplomy oraz upominki.

Dla wszystkich również przygotowano poczęstunek. Po ogłoszeniu wyników pani Dyrektor Agnieszka Mulik pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu i zaprosiła do wspólnego zdjęcia. 

Organizatorami wydarzenia była pani Beata Sobieraj oraz pani Iwona Grela. 

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a rodzicom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za przygotowanie dzieci. 

Iwona Grela

Dzień Ziemi

W kwietniu jak co roku nasze przedszkolaki dowiadują się dużo o Dniu Ziemi.

My, dorośli powinniśmy pamiętać o tym, że właściwe postawy i zachowania najlepiej jest wypracować we wczesnych dzieciństwie, dlatego w Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Strawczynie propagujemy akcje ekologiczne i w zabawie kształtujemy właściwe postawy proekologiczne.

A one w przyszłości zaprocentują.

Światowy Dzień Książki

19  kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki. Zaprosiliśmy do nas panią Ewę Główczyńską  –  bibliotekarkę z Gminnej Biblioteki Publicznej w Strawczynie.

Poznaliśmy zasady korzystania z książek, braliśmy udział w quizach i inscenizowaliśmy bajki, które wszyscy znamy. Pani Ewa przeczytała nam bajkę „ Złodziej opowieści”, która bardzo nas zaciekawiła. 

Na koniec dostaliśmy Dyplom Przyjaciela Książki.

Marta Picheta

W zdrowym ciele zdrowy duch – odżywiamy się zdrowo !

Zdrowy styl życia, w tym prawidłowe odżywiania, aktywność fizyczna a także higiena są bardzo ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju naszych dzieci.

Kształtowanie od najmłodszych lat pozytywnych postaw związanych ze zdrowym stylem życia wśród dzieci determinuje zdrowie młodego pokolenia teraz jak i w dalekiej przyszłości.

Ważne jest to procesie wczesnej edukacji, aby tworzyć naszym maluchom takie środowisko, które będzie sprzyjać nawykom prozdrowotnym. Dbajmy zatem o zdrowie nasze jak i naszych podopiecznych.

       mgr Angelika Liwocha