Wizyta strażaków

Nasze przedszkole 12 maja 2022 roku odwiedziło dwóch przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w  w Promniku.

Wizyta strażaków  wzbudziła ogromne zainteresowanie przedszkolaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową. Wielką frajdę sprawiło przedszkolakom to, że mogły  na podwórku przedszkolnym obejrzeć wóz strażacki, przymierzyć hełm i na chwilę usiąść w wielkim, czerwonym wozie strażackim.  

Na koniec spotkania podziękowaliśmy naszym gościom wręczając drobny upominek. To był dzień pełen wrażeń, ale również bardzo pouczający.

Dziękujemy strażakom za wizytę w naszym przedszkolu i panu Karolowi Pichecie za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.

Małgorzata Włodarczyk

Wizyta nauczycieli z Irlandii

Na początku kwietnia br. Nasze przedszkole odwiedziły Sheena i Shannon – nauczycielki z zaprzyjaźnionej szkoły Portlaoise Educate Together National School w Portlaoise w Irlandii. Wizyta odbyła się w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Nasi goście przyjechali do nas specjalnie, by obserwować, w jaki sposób podczas zajęć edukacyjnych wykorzystujemy nowoczesne technologie.

Przez dwa dni prowadzone były obserwacje w każdej grupie przedszkolnej. W każdej z nich zajęcia wyglądały inaczej i były na inny temat.

Mądre Sówki poznawały układ słoneczny z wykorzystaniem hologramów, aplikacji 3D i rozszerzonej rzeczywistości oraz kart obrazkowych widocznych tylko pod światło.

Brykające Tygryski poznawały rośliny i utrwalały pojęcia związane z uprawą roślin. Podczas zajęć wykorzystano mikroskop, płytkę do programowania Micro:bit, aplikację do rozpoznawania roślin.

Zwinne Wiewiórki “wybrały się na Sawannę” by poznać żyjące tam zwierzęta. Korzystano z tablicy interaktywnej i wirtualnej maty do kodowania, kart z kodami QR i aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości oraz do tworzenia wirtualnych puzzli.

Smerfy rozwijały koordynację wzrokowo – ruchową i wyobraźnię przestrzenną budując tor z klocków LEGO ze specjalnymi programowalnymi płytkami i wykorzystując dedykowaną aplikację LEGO Super Mario.

Misie przeniosły się do czasów prehistorycznych by poznać ciekawostki o dinozaurach. Nowoczesne technologie użyte podczas zajęć to: prezentacja multimedialna, tablica interaktywna z programem do rysowania, karty z kodami QR do odsłuchania ciekawostek o zwierzęciu i brzmieniu jego nazwy w języku angielskim.

Po zajęciach był czas by pozwiedzać naszą gminę, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz centrum miasta. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka dydaktyczna w Oblęgorku. Nauczycielki chętnie sprawdzały działanie różnych elementów ścieżki i omawiały sposoby wykorzystania ich do zajęć edukacyjnych.

Te dwa dni były czasem nauki, nawiązywania relacji, poznawania kultury, a także przełamywania barier językowych. W kolejnym roku szkolnym cztery nasze nauczycielki będą miały okazję poznać bliżej szkołę PETNS w Irlandii w ramach realizacji naszego projektu Erasmus+ “Nowoczesne i dwujęzyczne”.

Dzień Ziemi

Nasze przedszkole przyłączyło się do obchodów Dnia Ziemi. Panie z grup przygotowały dla dzieci mnóstwo ciekawych zajęć. Do zabaw z matematyką, muzyką i klasyfikowaniem dołączyły ciekawe prezentacje. Ukazywały one przedszkolakom różne sposoby dbania o naszą planetę tak, aby następne pokolenia mogły nadal oddychać świeżym powietrzem i cieszyć oczy przyrodą.

Dzień marchewki

W kwietniu dzieci z naszego przedszkola świętowały dzień marchewki. Jakie witaminy ma marchewka i dlaczego warto ją jeść to pytania, na które dzieci próbowały znaleźć odpowiedź. Nie zabrakło degustacji surowej marchewki i picia pysznego soku marchewkowego. Zabawy ruchowe i matematyczne dostarczyły dzieciom mnóstwo uśmiechów.

Dzień wody

Światowy Dzień Wody

Bez wody życie na Ziemi byłoby niemożliwe. W wielu krajach ludzie nie maja dostępu do czystej wody pitnej. Jak wielką wartością jest woda, dlaczego należy ją oszczędzać i dbać by jej nie zbrakło, o tym dowiedziały się przedszkolaki obchodząc Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione podczas szczytu ONZ w 1992r.

W tym roku do Dnia Wody włączyły się grupy Misiów, Brykających Tygrysków i Smerfów. Przedszkolaki dowiedziały się do czego potrzebna jest woda, poznały jej różne stany stany skupienia oraz wykonały kilka „wodnych” eksperymentów. Tego dnia odbyły się także zawody sportowe oczywiście z użyciem wody.

Ewa Wawrzeńczyk

Iwona Grela

Konkurs piosenki wiosennej

Przedszkolaki nagrodzone podczas konkursu piosenki wiosennej, który odbył się w dniu obchodów Powitania Pani Wiosny:

I miejsce Laura Rysińska
II miejsce Julia Drogosz
III miejsce Jagoda Gołda
Wyróżnienie otrzymali: Łucja Sadło, Oliwier Jas, Gabrysia Bąk.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Pierwszy dzień wiosny

21 marca nasze całe przedszkole powitało Wiosnę. Rano, zaraz po śniadaniu, z kwiatami w rękach wyruszyliśmy na wiosenny spacer. Witaliśmy mieszkańców Strawczyna oraz pracowników Urzędu Gminy i okolicznych sklepów. Każda spotkana osoba otrzymała papierowy kwiat z okazji powitania Wiosny. Po powrocie do przedszkola braliśmy udział w Konkursie Piosenki Wiosennej, gdzie dopingowaliśmy naszych kolegów.

Marta Picheta

Wyjątkowa skarpetka

Światowy Dzień Zespołu Downa „Dzień Kolorowej Skarpetki”

Dzień 21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta jest symboliczna, ponieważ dodatkowy 21chromosom występujący w parze trzeciego chromosomu, ma kształt skarpetki.

Nasze przedszkole już po raz drugi wzięło udział w akcji organizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny w Juszczynie: „Wyjątkowa skarpetka.” Polega ona na wykonaniu przez dzieci jak najdłuższego sznurka składającego się z kolorowych skarpetek, a dzięki temu że są różnorodne i wielobarwne są symbolem tolerancji z osobami chorymi. Każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe, pomimo różnic.

Nasz sznurek „Wyjątkowych skarpetek miał 9,5 m długości.

Ewa Wawrzeńczyk

Dzień matematyki

W dzień matematyki w marcu przedszkolaki brały udział w zabawach, które kształtowały kompetencje matematyczne. Dzieci m. in. doskonaliły orientacje przestrzenną, mierzyły, przeliczały i układały matematyczne sudoku. Wszystkie zadania jakie wykonywały dzieci sprawiły im dużo radości i pokazały, że matematyka jest ciekawa i potrzebna w codziennym życiu.

Ewa Wawrzeńczyk

Dzień motyla i Dzień dentysty

Dzieci z grupy Mądre sówki świętowały dwa ważne dni w kalendarzu przedszkolaka.

W dzień motyla tworzyły z pomocą Pań przepiękne prace plastyczne używając do tego swoich nóg pomalowanych farbami. Kilka ciekawostek przybliżyło dzieciom postać tego pięknego owada.

W dzień dentysty dzieci utrwalały wiedze na temat poprawnego mycia zębów. Próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie co to jest higiena jamy ustnej i czy jest potrzebna. Wykonały również ząbkowe prace plastyczne.