Wizyta nauczycieli z Irlandii

Na początku kwietnia br. Nasze przedszkole odwiedziły Sheena i Shannon – nauczycielki z zaprzyjaźnionej szkoły Portlaoise Educate Together National School w Portlaoise w Irlandii. Wizyta odbyła się w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Nasi goście przyjechali do nas specjalnie, by obserwować, w jaki sposób podczas zajęć edukacyjnych wykorzystujemy nowoczesne technologie.

Przez dwa dni prowadzone były obserwacje w każdej grupie przedszkolnej. W każdej z nich zajęcia wyglądały inaczej i były na inny temat.

Mądre Sówki poznawały układ słoneczny z wykorzystaniem hologramów, aplikacji 3D i rozszerzonej rzeczywistości oraz kart obrazkowych widocznych tylko pod światło.

Brykające Tygryski poznawały rośliny i utrwalały pojęcia związane z uprawą roślin. Podczas zajęć wykorzystano mikroskop, płytkę do programowania Micro:bit, aplikację do rozpoznawania roślin.

Zwinne Wiewiórki “wybrały się na Sawannę” by poznać żyjące tam zwierzęta. Korzystano z tablicy interaktywnej i wirtualnej maty do kodowania, kart z kodami QR i aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości oraz do tworzenia wirtualnych puzzli.

Smerfy rozwijały koordynację wzrokowo – ruchową i wyobraźnię przestrzenną budując tor z klocków LEGO ze specjalnymi programowalnymi płytkami i wykorzystując dedykowaną aplikację LEGO Super Mario.

Misie przeniosły się do czasów prehistorycznych by poznać ciekawostki o dinozaurach. Nowoczesne technologie użyte podczas zajęć to: prezentacja multimedialna, tablica interaktywna z programem do rysowania, karty z kodami QR do odsłuchania ciekawostek o zwierzęciu i brzmieniu jego nazwy w języku angielskim.

Po zajęciach był czas by pozwiedzać naszą gminę, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz centrum miasta. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka dydaktyczna w Oblęgorku. Nauczycielki chętnie sprawdzały działanie różnych elementów ścieżki i omawiały sposoby wykorzystania ich do zajęć edukacyjnych.

Te dwa dni były czasem nauki, nawiązywania relacji, poznawania kultury, a także przełamywania barier językowych. W kolejnym roku szkolnym cztery nasze nauczycielki będą miały okazję poznać bliżej szkołę PETNS w Irlandii w ramach realizacji naszego projektu Erasmus+ “Nowoczesne i dwujęzyczne”.