Dzień śniegu w Mądrych sówkach

Mądre Sówki 15.01 świętowały Dzień Śniegu oraz poznawały zmienne jego właściwości. Dowiedziały się skąd bierze się śnieg i jak powstaje.  Szukaliśmy takich samych śnieżynek oraz zrobiliśmy  własną śnieżną burzę. Przed rozpoczęciem doświadczenia dzieci określały, że śnieg który pada jest miękki, lekki, puszysty, natomiast, kiedy ulepimy z niego kulę – jest twardy, ciężki, zimny, mokry.

Następnie dzieci formowały śniegową kulkę i trzymały ją w dłoni. Po chwili kulka zaczęła się topić – powstała z niej woda. W ten prosty sposób przedszkolaki poznały dwa stany skupienia wody: stan stały: śnieg i stan ciekły: woda. Kolejnym eksperymentem było sprawdzenie, czy śnieg jest czysty. Badanie próbki wykazało, że zanieczyszczenie środowiska źle wpływa na czystość śniegu. Na koniec wyszliśmy ulepić bałwanka.

Marta Picheta